Z.P.U.H Żerotronik
Piotr Żeromiński
Od połowy lat 90-tych nasza firma
produkuje wysokiej jakości knoty do zniczy
Z.P.U.H. Żerotronik
Piotr Żeromiński
28-400 Włochy, 77A
woj. Świętokrzyskie
tel. 041 357 74 21
fax. 041 357 41 89
kom. 0604 271 051
Producent knotów do zniczy

Knoty dowolnych rozmiarów do każdego typu świec
Osobom nie mającym żadnego pojęcia o świecach, wszystkie knoty mogą wydawać się identyczne. Są jednak między nimi zasadnicze różnice. Knoty do świec dzieli się, przede wszystkim, ze względu na ich postać. W zasadzie to chodzi tutaj o skład surowcowy samych knotów. Wyróżnia się tu:
• knoty surowe - są to najzwyklejsze knoty, składające się wyłącznie ze splotu bawełnianych nitek. W produkcji domowej używa się również fragmentów konopnych lin.
• knoty powlekane – są to knoty bawełniane, tyle że nasączone płynną stearyną bądź parafiną.


Innymi słowy, knot powlekany jest knotem surowym, tyle że nasączonym w płynnej substancji spalanej. Nie dzieli się zatem produkcji na 2 części. Tworzy się konkretną ilość knotów surowych, a część z nich zanurza się w płynnej stearynie, przekształcając je w knoty powlekane.

Knoty surowe podzielić można jeszcze na knoty płaskie oraz okrągłe. Jest to już jednak podział ze względu na rodzaj splotu samych nitek bawełnianych. Można oczywiście tworzyć jeszcze inne, bardziej nietypowe, wzory, jednakże jest to bardzo trudne i czasochłonne, wobec czego nie stosuje się tego w produkcji przemysłowej.

Cechą wspólną obu rodzajów, oprócz użytego surowca, jest również papierowy rdzeń. Jego zadaniem jest utrzymywanie knota w pozycji pionowej.

Należy również pamiętać, że oba rodzaje knotów występują w różnej grubości oraz długości, nie przekraczającej jednak kilku centymetrów. Mogą być zatem knoty surowe, grube oraz knoty powlekane, cienkie. Wszystko zależy od przeznaczenia danego produktu. Do grubych świec najczęściej wykorzystuje się grube knoty, które tworzą większy płomień, przez co świeca spala się szybciej. Jeśli jednak chce się przedłużyć czas spalania, można dużą świecę połączyć z cienkim knotem. Zapewni to mniejszy płomień, co przełoży się dłuższy czas palenia się świecy. Przy bardzo dużej dysproporcji między knotem a świecą, może doprowadzić nawet do tego, że wypali się jedynie sam środek, tworząc przepiękny lampion.

Rodzaj u grubość danego knota zależy zatem od efektu, jaki chce się uzyskać.

TAGI:
O materiałach | Rodzaje knotów | Produkcja knotów
tworzenie stron internetowych JELLINEK studio